Mikrobkban kszlhetnek az optikai szmtgpek j genercijnak alkatrszei, miutn lezajlott az els sikeres ksrlet, mely sorn flvezet kristlyokat nvesztettek egy baktrium belsejben.
A technika vgleges vltozata olyan eszkzket eredmnyezhet a baktriumok kzremkdsvel, mint tranzisztorok vagy fnykibocst didk, melyek mindssze nhny nanomter tmrjek, lltjk az eredmnyt elr kutatk. Ilyen parnyi LED-ekre lesz szksg a fny ellltsra a tervezett ultragyors mikrochipekben, melyek az elektromos helyett optikai jeleket fognak hasznlni az adatok feldolgozshoz. A LED-ek alakjnak, mretnek s kristlyszerkezetnek kontrolllsa ltfontossg, mivel ezeken az arnyokon mr a kvantum fizikai hatsok is belpnek a kpbe. Ezek a hatsok kpesek finoman befolysolni, vagy akr szlelhetetlenn tenni a nanokristlyok ltal kibocstott fny hullmhosszt, ezrt a kutatk a biolgihoz fordultak a fizikai tulajdonsgok feletti felgyelet rdekben.
Brent Iverson s munkatrsai az austini
Texas Egyetemen kvncsiak voltak vajon sikerlne-e ellltaniuk egy flvezet kristlyt egy egyszer E.coli baktriumban, azltal hogy rveszik a szksges hozzvalk, mint klnll ionok elfogyasztsra a baktrium termszetes ionszllt rendszerei hasznlatval. Ezrt elhelyeztek egy E.coli tenyszetet egy kadmium klorid oldatban majd ntrium szulfidot adtak hozz. A baktrium valban felvette a kadmium s a szulfid ionokat, melyek reakciba lpve a mikrobk belsejben flvezet kadmium szulfid nanokristlyokat hoztak ltre.
Egy tlagos baktrium krlbell 10 000 nanokristlyt lltott el, melyek mretben 2 s 5 nanomter kztt vltakoztak, ez megkzeltleg 25000-szer vknyabb egy emberi hajszlnl. A kutatknak azonban mg fel kell fedeznik, mi befolysolja a kristlyok mrett, illetve mi akadlyozza meg ket abban, hogy 5 nanomternl nagyobbra njenek. A vgcl az egyforma mret kristlyok ltrehozsa, melyek ezutn mr alkalmazhatk lennnek az optikai chipekben.
Mindazonltal tbben szkeptikusan figyelik a
texasi csapat tnykedst, ilyen pldul
Dennis Winge, a
Utah Egyetem tudsa, aki maga is vgzett hasonl ksrleteket nvnyi s leszt sejtekkel s miutn beazonostotta a kristly mretrt felels anyag mibenltt, knytelen volt megllaptani, hogy rendkvl nehz irnytani a kristlyformldst.
Iverson mg keresi ezt az anyagot az E.coli esetben. A baktriumot nagyon knny laboratriumban kitenyszteni s manipullni, ezrt remli, hogy ha egyszer rakad a titok nyitjra, akkor mr jval gyorsabb elrehaladst tud elrni, mint tudstrsai a nvnyi vagy leszt sejtjeikkel.