veghzgzokkal a Mars lakhatv ttelrt
Richrd Balzs 2005.02.14. 21:43
A NASA kutati szerint a Mars terraformlsra a legjobb mdszer szintetikus veghzgzok befecskendezse lenne a bolyg lgkrbe.
Az gy bekvetkez globlis felmelegeds felolvasztan a sarkvidki jgsapkkat, megteremtve a biolgiai let fenntartshoz szksges krlmnyeket.
Margarita Marinova s kollgi az Ames Kutat Kzpontban gy vlik, hogy ugyanaz a lgkri klcsnhats, ami egyre kellemetlenebb kihatsokat eredmnyez a Fldn, ldsos lehet a Marson, amit tbben tbb okbl is ersen vitatnak. Egyesek szerint a fldlakknak nincs joguk megzavarni egy msik bolyg ghajlatt, mg msok a Marsban az emberisg menedkt ltjk, amennyiben a Fldn tovbb romlik a helyzet. Megint msok azt bizonygatjk, hogy a Mars valsznleg melegebb s vizesebb volt a mltban, s felteheten az letnek is otthont adott, gy a fenti llapotok visszalltsa rdekes eredmnyeket hozna.
"letet vinni a Marsra s tanulmnyozni annak fejldst hozzjrulna evolcis ismereteinkhez s ahhoz a kpessghez, hogy az letet ms vilgokhoz alaktsuk, s tovbb szaportsuk" - rvelt Marinova. "Mivel a Mars felmelegtsvel a mltat, egy lakhatbb llapotot lltannk vissza, lehetsget kapna brmely szunnyad let a bolygn, hogy j erre kapjon, s tovbb fejldjn."
A kutatk szerint a mestersgesen megalkotott gzok - melyeket a helysznen lltannak el - minimlis kros hatssal lennnek az l organizmusokra s az zonrtegre, viszont kivtelesen hossz lettartammal brnnak a krnyezetben, hozztve, hogy hatkonysguk kzel tzezerszerese lenne a szndioxidnak. Marinovk elksztettk a marsi lgkr szmtgpes modelljt, majd ngy, a fent emltett gz "hozzadsval" elemzseket ksztettek, hogy megtalljk a feladatra legalkalmasabbat.
Tanulmnyuk a fluorin-alap gzokra sszpontosult, melyek a Mars felsznn eleve megtallhat elemekbl llnak s kztudottan hatkonyak az infravrs henergia elnyelsben. A kutatk rjttek, hogy egy oktaflurpropn nven ismert elegy (C3F8) lltja el a legersebb felmelegedst, st ms hasonl gzokkal kombinlva a hats tovbb fokozhat. A modellek szerint 300 ppm (parts per million, azaz 10-6-on) arny gzkeverk marsi levegbe val juttatsa fkezhetetlen veghzhatst vltana ki, instabilitst hozva ltre a sarkvidki jgrtegekben, ami lassan elprologtatn a bolyg felsznn tallhat fagyott szndioxidot. Az jonnan a lgkrbe jut szndioxid tovbbi melegedst s olvadst, valamint a lgnyoms emelkedst eredmnyezn. A folyamat befejezdshez vszzadokra vagy akr egy vezredre is szksg lehet, de mivel a szksges sszetevk rendelkezsre llnak a bolygn, ezrt egy emberi expedci kzremkdsvel lehetsges lenne az elindtsa.
A kutatk szerint ez a legletkpesebb technika a hmrsklet s a lgnyoms emelsre, klnsen, ha sszevetjk a korbbi alternatvkkal, melyek kzt olyanok szerepeltek, mint a sarkvidkek napfnyelnyel porral val beszrsa, vagy hatalmas napfnygyjt tkrk plyra lltsa a bolyg krl.
2005 febr. 10
|