Kutya betegsgek
Crystal17 2005.02.02. 21:45
Itt olyan fertz betegsgeket tallhattok amik megelzhetk ha kell idben beoltatjuk a kutynkat.
Aujeszky
-fle betegsg
Az Aujeszky-fle betegsg alapveten a sertsek vrusos megbetegedse, amely azonban a kutykat s macskkat is hallosan megbetegti. (A betegsg emberre nem veszlyes.)
A hsevk a fertztt sertsek nyers hsnak elfogyasztsval fertzdnek. Tekintettel arra, hogy a hazai sertsllomny mg nem teljesen mentes ettl a betegsgtl (a mentests folyik), a sertshst mindig csak hkezels (fzs) utn etessk kutyval macskval.
Mg a fertzdtt kutyk nyugtalann vlnak, ers brviszkets jelentkezik, melynek hatsra igen ersen vakardznak (elssorban a fej s a vgtagok viszketnek ersen), rgjk magukat (nha csontig), a macskk esetben a garat bnulsa miatt az llatok szjbl csorog a nyl, ritkn vakardznak, rekedten nyvognak. Jellegzetes tnet macskban a pupillk nem egyenl tgassga. A betegek gyakorlatilag kivtel nlkl elhullanak.
Mivel a betegsg az idegrendszer bntalmazottsgval jr, a tnetek hasonltanak a veszettsg tneteihez, ezrt rgen "lveszettsg" nven is emlegettk a betegsget. A tnetekben jellemz klnbsg, hogy mg a veszettsg esetben a kutyk s macskk rendszerint agresszvv, tmadv vlnak, Aujeszky-fle betegsg esetn az agresszivits elmarad.
A betegsg nem gygythat!
Fertz kutyabetegsgek, melyek ellen oltssal vdekezhetnk
Leptospirosis
A Leptospira canicola, L. Icterohaemorrhagiae, ritkbban a L. pomona, L. grippotyphosa, L. sejroe, L. hardjo ltal okozott megbetegeds, amely fiatal (1–2 vnl fiatalabb) kutykban heveny lezajls, lzzal, tvgytalansggal, srgasggal, hnyssal, hasmenssel, idegrendszeri tnetekkel jr. Felntt kutykban idlt vesegyulladst, kvetkezmnyes uraemit okoz.
Fertz mjgyullads (Kutya adenovrus 1)
Haznkban is elfordul, hevenyen lezajl, gyorsan terjed, hnyssal, srgasggal, vrrkrosodssal jr betegsg. A 3 hnap – 1 v kztti kutyk klnsen rzkenyek. A beteg kutykban a fehrvrsejtek megfogyatkoznak, testszerte dmk, vrzsek keletkeznek, mj-, vese-, s agyvelgyullads alakul ki.
Lyme-kr
Vilgszerte, gy haznkban is elfordul betegsg. A krokoz termszetes gazdi a vadon l rgcslk, kzvetti a kullancsok. Hzillataink kullancscsps sorn fertzdhetnek meg. A betegsg lzzal, tvgytalansggal, bgyadtsggal, a csps helyn brprral (nehz szrevenni), zleti fjdalommal jr.
Szopornyica
Vilgszerte elfordul, nlunk is gyakori betegsg. Jellemz r a lz, amely 41C-ot is elrhet, majd nhny napos tnetmentes idszak utn ismt lz, ekkor mr a fels lgti nylkahrtyk hurutja, kthrtya-gyullads, mandulagyullads, hnys, hasmens is csatlakozik a krkphez. Elfordul mg brkits, a talpprnk-, az orrtkr hyperkeratosisa, s az idegrendszeri tnetek sorban tompultsg, rnggrcsk, mozgszavar, bnulsok. Vemhes szuka elvetlhet.
Parvovrusos hasmens
Magyarorszgon nagyon elterjedt a betegsget okoz vrus, a vakcinzsnak ksznheten ritkulnak a megbetegedsek. A betegsg lzzal, vres hasmenssel, kiszradssal, klykkutykban szvizomgyulladssal jr, magas a mortalits. A frissen fertzdtt llomnyokban minden kor kutya megbetegedhet, a rgta fertztt terleteken fkppen a 2–5 hnapos ebek. A szvizomgyulladssal jr forma a 3–7 hetes klykkutyk betegsge.
Coronavrusos hasmens
Fleg fiatal kutykban fordul el, azonban ritkn felntt kutyk is megbetegednek. A beteg kutya tvgytalan, vzszer hasmense van, hny, kiszradhat.
Kennelkhgs
sszetett kroktan betegsg, melynek okozi egymst segtve alaktjk ki a krkpet (Kutya adenovrus 2, Parainfluenzavrus 3, Reovrus 1–2, Bordetella bronchiseptica, Pasteurella multocida). A vrusok ltal legyengtett nylkahrtykban msodlagosan elszaporodnak a baktriumok is. A kezdetben savs orrfolys, kthrtya-gyullads gennyess vlik, a betegek khgnek, tdgyullads alakulhat ki. A megbetegeds sr kutyapopulcikban gyakrabban fordul el.
Veszettsg
Magyarorszgon jogszably ltal elrt ktelezettsg az ebek veszettsg elleni oltsa. A hrom hnapos kort betlttt ebeket harminc napon bell be kell oltatni, majd hat hnapon bell jbl, majd 12 havonknt. Az els kt oltsnak egykomponensnek (csak veszettsg elleninek) kell lennie, veszettsg elleni kombinlt oltst olyan kutya kaphat, amely elmlt egy ves, s mr kt veszettsg elleni oltst kapott.
|