A Tigris
Crystal17 2004.12.28. 21:24
Itt most sok mindent megtudhatsz a tigrisekről.
A nagymacskák közül a legnagyobb, minden alfaja veszélyeztetett. A tigrisek közül is a szibériai tigris a legnagyobb. Hossza 2,5 - 3,5 m, súlya 250 - 300 kg. Szőre rövid, sima, csak a pofáin hosszabbodik meg szakállszerűen. Oroszország északi tájain él, vastag zsírréteg védi a rendkívül kemény téli hideg ellen. Lakóhelyén nem sok elesége akad, ezért ez a magányos ragadozó nagy távolságokat jár be, mire zsákmányra lel. Vastag bundája vörösessárga színű és sok fehér is van benne, hogy jobban beleolvadjon a hófödte szibériai tájba.
A legelterjedtebb alfaja a bengáli tigris. Hímjeik rendszerint magányosan élnek és féltve őrzik territóriumukat. A nőstények azonban szívesen állnak össze hímekkel is, és más nőstényekkel is.
Territóriumának határait vizeletével jelzi, de azzal is figyelmezteti jelenlétére fajtársait, hogy éles karmával nyomokat hagy a fák törzsén. Nagy ereje és kitűnő érzékszervei ellenére a tigris sok időt áldoz a vadászatra, mivel tíz támadásból csak egy sikeres. 10 - 20 m- re közelíti meg áldozatát, egy villám gyors ugrással ráveti magát és nyakszirten ragadja. A kisebb állatokat egy harapással meg tudja ölni, a nagyobbakat lerántja a földre, majd ott átharapja a torkukat. A megölt prédát fedezékébe vonszolja, majd eszik és iszik, elrejti a maradványokat és szundít egyet. Ezután újból visszatér, hogy befejezze a lakomát. Általában csak az öreg, kopott fogú, csökkent életenergiájú tigris táplálkozik a szarvasnál, antilopnál, vaddisznónál könnyebben elfogható emberrel. De a fiatalabbak sem veszélytelenek, ugyanis ha nem tudnak elmenekülni, akkor éppúgy támadnak, mint a házi macska.
A szibériai tigris életében nincs egy kitüntetett párzási időszak. A nőstények vizeletükkel és a karom élesítés nyomaival jelzik, hogy készek a párosodásra. Egyszerre 2 - 4 vak kölyköt hoznak a világra. Az anyatigris szoptatja, és eleinte szinte sosem hagyja magukra őket. A kölyök szeme két hét múlva nyílik ki, ekkor nőnek ki első fogaik is. Félévesen viszi őket anyjuk először vadászni. Csak 3 - 5 évesen válnak el végleg anyjuktól és foglalnak saját territóriumot.
Közép-India magas hegységeiben élő példányok között halványsárga vagy fehér alapszínű is akad, ezek szeme kék. A fehér tigrisek egyre nővekvő száma annak köszönhető, hogy a tigris nem érzékeny a rokontenyésztésre, így a tesvérek és a más vérségi kapcsolatban állók is szaporíthatók egymással.
A tigrisek olyan súlyos zsákmányállatokat is elvonszolnak, melyhez öt ember ereje is kevés lenne. A tigrisnek naponta 9 - 10 kg húsra van szüksége ahhoz, hogy a hideg éghajlati viszonyok között életben maradjon. Feljegyzések szerint az eddig megfigyelt legsúlyosabb szibériai tigris 384 kg volt.
|