Magyar kutya fajták 7.
Emily Starr 2004.11.12. 22:24
A kuvasz
A fajta eredete: A kuvasz eredetét ma már szinte lehetetlen nyomon követni. Feltehetően a nomád életmódot folytató honfoglaló magyarokkal érkezett hazánk területére. Pásztorkodó őseink a jószág együtt tartására kis- és középtermetű terelőebet (puli), védelmükre nagy testű kutyákat (kuvasz, komondor) használtak. Érthető tehát, hogy a magyarok népvándorlásának útvonalán több, a kuvaszéhoz hasonló fenotípusú és funkciójú fajtát találunk. Ilyen például a kaukázusi juhászkutya (Kavkazskaia ovcarka), vagy a török akbas. A kuvasz hagyományos feladata a nyáj, a csorda, a gulya védelme volt - farkastól, medvétől, embertől-, de részt vett Mátyás király korában medve- és bölényvadászatokon is. A külterjes állattartást később felváltotta a modernkori belterjes állattenyésztés. Ezzel a kuvasz élettere beszűkült, létjogosultsága megkérdőjeleződött. Csak kitűnő alkalmazkodóképességének köszönheti, hogy a falvakba, vagy városi házak kertjébe - száműzött - fajta nagyszerűen megállta a helyét, biztosítva túlélését. A gazda tulajdonát, akár az élete árán is megvédte, megbízható, rendíthetetlen őrzőjévé válva a vagyonnak. Az "élete árán" nem csupán szlogen. Ismert tény, hogy a második világháború alatt hazánkon átvonuló orosz katonaság szinte a teljes kuvasz-állományt kiirtotta. Kuvasszal őrzött portára ugyanis csak sortűz után lehetett behatolni. Csak a hosszú kutató terep-munka és az ezt követő szakszerű szelekciónak köszönheti a fajta a fennmaradását.
Természete, tulajdonságai: Bátor, félelmet nem ismerő fajta. Önérzetes, hűséges, idegenekkel szemben bizalmatlan. Mozgásigénye nagy. Bizalmát, szeretetét ki kell érdemelni. Sokan a kuvaszt kiszámíthatatlan, agresszív, "hamis" kutyának tartják, holott ennél a fajtánál is csak a rossz tartásmód rontja el ezt az amúgy normális, kezelhető, gyerekszerető ebet. Nevelését, tanítását lehetőleg egyetlen ember végezze, a gazda. Látványos, eredményes ôrzô-védô és ügyességi munka várható el tôle. Aki nem rest kutyájával rendszeresen foglalkozni, és gazdáját rajongásig szeretô, tulajdonát mindhalálig védelmezô, lenyugöző szépségű kutyát szeretne, nem fog csalódni huséges oltalmazójában. A kuvasz rosszul vagy egyáltalán nem tűri az indokolatlan, igazságtalan fenyítést, már kölyökkorában is gyakran odakap a bántalmazó kezére. Különösen nehezen tűri a bottal vagy más ütleggel történő verést. Határozottan állíthatjuk, hogy a gyakori, indokolatlan ütlegelést, bántalmazást nem felejti el, amint teheti, megbosszulja. A szabadon mozgó, figyelő, éber kuvasz általában úgy helyezkedik el az udvaron, hogy a védendő területét jól beláthassa. Az a kuvasz, amelyik a gazda közelében él, amelyikkel foglalkoznak, az kedvesebb, intelligensebb, könnyebben kezelhető. Napjainkban a régi tenyésztők áldozatos munkájának köszönhetôen nincs kihalófélben. Bár minden adottsága megvan hozzá, mégsem vált „slágerkutyává” – a bennfentesek szerint szerencsére.
Adatok: Színe fehér az elefántcsont színű árnyalat megengedhető. Magas, általában 70 centimétert elérő méretű (a kanok 71-75 centiméteresek a szukák 66-70 centisek) Súlya: 40-52 kg (kan) illetve 30-42 kg (szuka)
Könyajánló: Bíró Sándor: Régi magyar kutyafajták Buzády Tibor: Magyar Kutyák
Honlapajánló: Kuvasz Portál: http://kuvasz.freephp.hu Magyar kutyafajták: http://filly.hu/kutya
|