SIEMENS CV65 (képes cikk)
Guni 2004.10.23. 21:16
E sorok írása közben majd egy hete használom a Siemens 65-ös sorozatának jelenlegi legolcsóbb tagjának Vodafone-os változatát. A telefon megjelenését valamiért sehol sem kísérte nagy érdeklődés annak ellenére, hogy ára és szolgáltatásai ezt határozottan indokolnák.
Olcsó ház, jó kijelző
A piros dobozban csak a legszükségesebbeket találjuk: a már az 55-ös sorozatnál megismert töltőt, kétnyelvű leírást, akksit és magát a telefont. A ház anyaga olcsó műanyag, amit némileg az előlapon lévő lakkozott felületek dobnak csak fel. Az alkatrészek picit lötyögnek, szerencsére azonban nem ropognak. Az összeszerelési minőség nem az igazi, de ennek telefonunk alsó kategóriás mivolta az okozója. Érdekes hogy a hátlap - aminek egyébként a közepén az eredeti C65-től eltérően egy kis tükör is van - oldalirányba lötyögött egy picit, ellenben a zárja olyan szoros volt, hogy elsőre csak egy vékony csavarhúzó segítségével tudtam levenni. Most hogy így párszor eltávolítottam és visszaraktam, már könnyebben megy a dolog, azonban már fel-le irányban is lötyög. Sajnos még nem is beszéltünk arról, hogy rés van az akkumulátor és a fedele között, a puha műanyagot pedig be lehet nyomni. Ez és a lötyögés nagyon igénytelen érzetet kelt, nem értem miért nem terveztek bele vastagabb akkut, vagy lett vékonyabb a telefon. A billentyűk végre nagyon jóra sikerültek. Kemények, határozottak és rövid úton járnak, bár egyesek panaszkodnak arra, hogy a funkcióbillentyűk túl közel vannak a piros és zöld gombokhoz.
A 65ezer színű CSTN kijelző, 130*130-as felbontása átlagos méretű, képe lehetne valamivel szebb is, de kategóriájában megfelelő. A cég korábbi kijelzőihez képest mindenképp hatalmas előrelépés. Létezik ebben a kategóriában jobb ablak is, de a Siemens sohasem a kijelzőiről volt híres. A fényerő megfelelő és ha nem is túl jól, de azért erős napsütésben is használható. A csengőhangok 40 szólamúak, bár szerintem az S55-ös a 16 szólamával sokkal szebb hangokat produkált. Az biztos, hogy polifonikus mivoltához képest hangerejére nem lehet panasz, de a legfelső fokozaton torzít, hangzása kiábrándító. A telefon egyébként .mid, .amr és .waw kiterjesztéseket is ismer.
Ismerős belső
A menüvezérlése megegyezik a nagy testvér CX65-tel. Alaphelyzetben a bal softkey-hez megváltoztathatatlanul az üzenetek menüpont van rendelve, a jobbhoz pedig a Live! gyors elérése bár ezt adatkábellel át lehet állítani. A vezérlést ezúttal itt is egy 5 irányú joystick-ra bízták, hossza és kezelhetősége hagy némi kívánni valót maga után, persze pár nap alatt azért megszokható. Ha a joy-t felfelé billentjük a Saját menükbe jutunk, ahová leggyakrabban használt menüpontjainkat válogathatjuk be. Jobbra a havi nézetes naptár van, balra pedig egy "Bejövő" nevű menü, melyet az Alcatel-től vett kölcsön a német gyártó. Ebben a menüpontban listázásra kerül minden olyan dolog, amit az elmúlt időszakban a telefon fogadott legyen az adat fájl, sms, hívás stb. A lefelé gombbal a telefonkönyvhöz vagy a címjegyzékbe jutunkm az S55-höz képest nem érte őket változás. Továbbra is minden elképzelhető információt hozzáadhatunk bejegyzéseinkhez, de ezentúl Instant Messaging adatokat is rögzíthetünk. A kontaktokat nyolc csoport valamelyikébe gyűjthetjük össze, melyeknek saját csengőhangja, hívóikonja lehet és át is nevezhetjük őket. Két jelentősebb változás hogy a nagyobb felbontású kijelzőnek hála már a névlistában megjelenik az adott bejegyzés csoportja és hogy hányféle telefonszám tartozik hozzá. Nem mellékes, hogy a tárolható bejegyzések száma megkétszereződött, vagyis most már 1000 nevet képes tárolni a CV65. A fényképező gombja a joy alatt található, talán picit túl közel is hozzá, mivel előfordul hogy benyomásakor véletlenül ezt a gombot is megnyomjuk. A zöld gombbal szokásos módon az utoljára tárcsázott számok listájába kerülünk, itt azonban komoly változások történtek az előző széria óta. Először is végre visszakereshetjük hívásaink időpontját, de a német mérnökök alaposságának hála a telefon az utolsó száz kimenő hívást is tárolja a hívás időtartamával együtt. Nem rossz. Természetesen ugyanezek a paraméterek vonatkoznak a bejövő és elmulasztott hívásainkra is. A környezethez szabható profilokat, mint már oly régóta most is a csillag és jobb helyzet érzékeny billentyű kombinációjával érhetjük el.
A menübe a joystick határozott benyomásával juthatunk el. Itt a Siemens tulajok számára semmi új nem található. Azaz, hogy nem lenne semmi új ha nem vodafone-os menü lenne a készüléken. Így viszont a már-már elcsépeltnek mondható Live!-os ikonok mosolyognak ránk és a főmenüpontok elhelyezkedése is egy kicsit összekeveredett a szolgáltató egységesített menüjével való kompatibilitás miatt. A hívásnapló menüpont eltűnt a főmenüből, helyette a Live! szolgáltatáshoz csatlakozhatunk. Szerencsére egy adatkábellel főmenünket is visszaalakíthatjuk Siemensesre, bár ekkor mivel ez már "sufni-tunning", a főmenünk egy picit bug-os lesz.
Szórakozás
A Java játékok és alkalmazások találhatóak itt. A gyárilag telepített java alkalmazások a következőek:
-GemGemPanic: Valami mangás kirakós játéknak tűnik, nem próbáltam -Photoeditor: képszerkesztő alkalmazás, jópofa benne a bluebox funkció -Photopet: Egy java-s tamagochi -Stack Attack Advenced: A már jól ismert Siemenses játék 3 dimenziós változata
A korábbi színes java-s Siemenseknél - főleg MC60 és C60 - nagy gond volt az alkalmazások lassúsága. Ennél ez a probléma úgy tűnik már nem áll fent, bár azért még mindig nem nevezhető villámgyorsnak, egyik-másik alkalmazásból tényleg borzalmasan lassan - 30-60 másodperc - lép csak ki. A régebbi színes java programok sajnos egyáltalán nem vagy csak hibásan futnak. Azért valahogy ezt illet volna megoldani. A 65-ös sorozat nagyobb képernyős változataihoz készült játékai futnak a CV65-ön, de alul "kilógnak" a kijelzőről. Itt jegyezném meg, hogy míg 132*170 képpontos Siemens modellekhez már most rengeteg játék, színséma és háttérkép kering a neten, addig ehhez szinte alig találni valamit. Mindenesetre sajnálatos tény hogy így elfeledkezett mindenki erről a telefonról, remélhetőleg mire szélesebb körben elterjedt lesz ez a probléma is meg fog oldódni.
Alkalmazások Ez az a menüpont ami a "rendes" Siemensekben az Extrák. Itt van az ébresztő, stopper, visszaszámláló, számológép, diktafon és a szokásos funkciók.
Üzenet Igazából nem találtam változást az S55-höz képest, leszámítva hogy három fokozatban állíthatjuk a betűméretet és hogy végre küldhetünk hangos MMS-eket. Sajnos E-mail kliens nincs, ez esetleg egy komolyabb Java alkalmazással pótolható. Plusz menük a Vodafone Mail, a Messenger és egyéb Vodafone-os szolgáltatások gyors elérésére szolgáló menüpontok.
Kamera A telefon beépített CIF kamerája már ebben a kategóriában is kevés, ráadásul a képminősége sem túl jó. A CV65 kamera terén sajnos elmarad vetélytársaitól. Ha a kamera számunkra nem olyan fontos, akkor egy praktikus plusz szolgáltatás, ami néha még jól is jöhet. Ha mégis fényképezésre adnánk a fejünket háromféle képméret közül választhatunk, hét fokozatban állítható a fényerő, három fokozatú a digitális zoom, valamint három előre definiált fehér egyensúly beállítás van, illetve az önkioldónak is maradt hely. Videofelvétel nagy bánatunkra nincs. Én viszonylag sokat játszottam a beállításokkal hogy rájöjjek az egyes helyzetekben melyek a legideálisabbak, és a mellékelt képeknél sehogyan sem tudtam az adott fényviszonyok mellett jobbakat csinálni.
Saját telefon Az eredeti Siemens szoftverrel készült telefonoknál ez az Intéző, mely a képek, csengőhangok, MMS-ek és még rengeteg minden tárolására alkalmas. A 65-ös széria újítása, hogy a nézetet állíthatjuk olyanra is, mint a Windows XP "miniatűrök" beállítása. A Belső memória 10,3MB, amiből kb. 6MB áll rendelkezésünkre a telefon gyárilag telepített alkalmazások, témák, képek és hangok miatt. Ez ebben a kategóriában jó adatnak számít. A cég dicsérendő hagyományaként a memóriát számítógépünkről külső meghajtóként látjuk, így tölthetünk adatokat le és fel a telefonba. A Live! menü ellenére szerencsére az infrán történő küldés-fogadás is működik. Annyi butítás van mindössze, hogy a főkönyvtárakat nem nevezhetjük át, illetve a gyökérben nem hozhatunk létre újakat.
Szervező Szintén az S55-ből örökölt, teljesen az üzleti kategóriára jellemző naptárat láthatunk a telefonban. Egy újítás hogy a bejegyzéseknél már megadhatunk alapértelmezett mezőket, mint a címjegyzékben valamint van még néhány ehhez hasonló apró, de praktikus változtatás.
Telefonkönyv A telefonkönyvvel és a címjegyzékkel kapcsolatos beállítások. Ez is ugyanaz mint az S55-nél volt.
Beállítások
Erről se lehet sok mindent mondani, teljesen a konvencionális Siemens beállítások menü. Újdonság talán hogy a CX65-höz hasonlóan többféle rezgési stílus közül választhatunk. A piros-fehér színsémát is itt cserélhetjük le, de a régi sorozat színei már nem használhatók, helyette egész beállításcsoportot kapunk melyek tartalmaznak egy ki-bekapcsolási animációt és hangot, hálózatkeresési animációt, pin beadás animációt, várakozási animációt, alap csengőhangot, háttérképet, menü háttérképet, képernyővédőt és persze magát a színsémát. Ez idáig mind szép és jó, de nem tudom honnan veszik, hogy ha én feltöltök magamnak egy másik színsémát, akkor le akarom cserélni a csengőhangomat, a képernyővédőmet is stb... Így minden színséma váltás után vissza kell állítanom azokat az elemeket, amiket nem szerettem volna megváltoztatni. Szóval ez szerintem még nem az igazi megoldás. Ráadásul így egy színséma akár fél MB (!!!) is lehet, ezenkívül a képek beillesztése miatt a nagyobb képernyős modellek színsémáit sem használhatjuk, hasonlóan az 55-ös sorozat .col fájljaihoz, amiket a telefon fel sem ismer. Azért igazán beleírhatták volna ezt az apróságot is a szoftverbe. Képernyővédőnek már beállíthatunk digitális órát is, háttérképnek pedig már akár .gif animációt is. Nagyjából ennyi az újdonság.
Egyebek
A telefont a gyártó szerint nem lehet modemként használni, bár a közelmúltban kiderült az A60 típusról is hogy annak ellenére, hogy a specifikációi szerint nem tudja ezt a funkciót, a gyakorlatban mégis tartalmazta, tehát a remény hal meg utoljára. Az akkuról egyelőre nem tudok nyilatkozni, mivel még túlságosan új, de ugyanez az erőforrás hajtja a CF62-t is, talán ez jó viszonyítási alap. A telefon néhány töltés után kevés beszéddel, de sok nyomogatással még nem érte el a két napos készenlétet. A CV65 további hátrányaként említhető meg a nem túl stabil szoftver is. Fényképező üzemmódban többször is úgy lefagyott, hogy csak akku kivétele segített, bár a többi funkciónál nem jelentkezett ilyen probléma. Szintén kissé bosszantó apróság hogy több helyen látni félrefordításokat és elírásokat a szoftverben. A legdurvább a naptárbeállításban lévő "Kezde napja" ami valószínűleg nap kezdete akart lenni eredetileg. Sajnos az utóbbi időben a Siemensek a megjelenést követő néhány hónapban rendszeresen különböző szoftveres problémákkal küszködnek.
Végszó
Kinek nem ajánlom az új "kicsi" Siemens-et? Annak, aki nagy felbontású és telített színű kijelzőre vágyik, MP3 minőségű csengőhangokra és egy számítógépen is élvezhető minőségű kamerára. Viszont aki egy felsőbb kategóriában is kiválónak mondható címjegyzéket, határidőnaplót, diktafont, egyedülállóan testre szabható menüt és felhasználói profilokat, nagy memóriát illetve egyéb praktikus funkciókat szeretne. Mindezekért pedig egyessel kezdődő összeget szándékozik csak kiadni kártyás csomagban, akkor nem fog csalódni a CV65-ben.
|
MŰSZAKI ADATOK
|
| Frekvencia: GSM 900/1800/1900 MHz /GPRS
Méret: 105 x 44 x 15 mm
Súly: 86 gramm
Kijelző: 65k szín, 130 x 130 pixel
Standard akkumulátor: 600 mAh Li-Ion
Leírásban szereplő készenléti/beszélgetési idő: max 250 óra / max 6 óra
Akkumulátor tapasztalat: 3 nap körül |
|
|
ÁRAK (forintban)
|
|
|
Postpaid |
Prepaid |
Pannon |
- |
- |
T-Mobile |
- |
- |
Vodafone |
70 |
24.990 |
2004 okt 11.
|