• Mobilok : És itt egy 3. moto-MOTOROLA V220 (képes cikk) |
És itt egy 3. moto-MOTOROLA V220 (képes cikk)
Mattheus, Somez 2004.09.19. 16:57
A Motorola V220-as a régi időket idéző V3688, V3690 kagylóformát ötvözi a legújabb, V600-as, V525-ös modellek formavilágával, így kis méretben, gyakorlatilag kompromisszumok nélkül tartalmaz minden - ma egy alsó-középkategóriás mobiltól elvárható - multimédiás funkciót.
Ismerős külső
A V220-as kompakt méretben, szétnyitható kialakításban kerül majd a szolgáltatók és a gyártó üzleteinek polcaira. A külső alapvetően nem sokban tér el a többi, mostanság napvilágot látott színes kijelzős modelltől, egyedül talán a minőségben kissé alább adott műanyag borítás, az infra, illetve Bluetooth hiánya az, amiből lehet következtetni a telefon alsókategóriás mivoltára. Egyedüli adatátviteli lehetőségként egy USB port áll rendelkezésünkre a telefonhoz, melynek alapcsomagjában nem található meg a PC összeköttetéshez szükséges kábel. Mind külső, mind belső értékek szempontjából a V220-as leginkább a V525-ös modell kistestvéreként állja meg a helyét, az ízléses, elegáns ezüstös színvilágot csak a külső, 96 x 32 képpont felbontású, monokróm kijelző körüli fekete keret bontja meg. Ezen az ablakon kizárólag csak a legfontosabb információk követhetők nyomon, úgy mint akkumulátor töltöttség, térerő, illetve a bejövő hívások és üzenetek forrása. Szintén a felső részen kapott helyet a VGA kamera objektíve, mely 640 x 480-as felbontásban, 4x-es digitális zoom-mal és a fényerő szabályozási lehetőséggel örvendezteti meg a mobil-fotó-mániásokat.
Ergonómia terén a 220-as a V300, V525, V600 szériát követi: határozott nyomáspontú, viszonylag nagy méretű gombjai kényelmesen helyezkednek el a kezelőfelületen, és lenyomásukkor a szoftver megfelelő gyorsasággal reagál ujjmozdulatainkra. A C385-ösben látotthoz hasonló, 128 x 128 képpont felbontású, 65 ezer szín megjelenítésére képes belső STN kijelző kissé rosszabb minőségben mutajta az adatokat, mint a V525, V300, V600-as modellek, ám a megjelenő betűk jól olvashatók, a fényerő is megfelelő, és a fényképek is felismerhetők, élvezhetők rajta.
Belső értékek
A menürendszer semmiféle újdonságot nem mutat a gyártó korábbi modelljeihez képest, a 3x3-as ikonos elrendezés átlátható és könnyen kezelhető. A készülék szolgáltatásai elég széles skálán mozognak, kategóriáján belül emiatt semmiképp sem szégyenkezhet a V220. A belső telefonkönyv mindösszesen 1000 bejegyzés eltárolását teszi lehetővé, melyekhez egyenként képet és hangot is csatolhatunk, ám telefonszámokból, illetve egyéb adatokból csak egyet. Több azonos nevet létrehozva beállíthatjuk, hogy egy bejegyzés alatt mutassa nekünk a telefon a kapcsolódó adatokat, telefonszámokat, információkat, de a telefonkönyvben sajnos még mindig csak az első betűig kereshetünk, mely üzleti felhasználásra gyakorlatilag alkalmatlanná teszi mind ezt, mind a legtöbb mostanság napvilágot látott Motót. A SIM kártyán tárolt nevek esetében bejegyzéseinkhez nincs lehetőségünk képet és csengőhangot rendelni.
Üzenetkezelés terén minden szempontból jól használható a V220-as, akár több slideból is álló multimédiás üzeneteinkhez képet, hangot és videót is csatolhatunk. Szöveges üzeneteink írását sem a szoftver sebessége sem a billentyűzet kezelhetősége nem gátolja, ráadásul az SMS-ek szerkesztését a magyar nyelvű iTAP szótár jelentősen megkönnyíti. Üzenetekből a rendelkezésünkre álló 1,6 megabájt dinamikus memóriáig tudunk tárolni sokat a telefonmemóriában, a kimenőket általunk beállítható módon menti a telefon és egyszerre törölni is tudjuk azokat.
Az irodai eszközök menüpont alatt megbújó alkalmazások között találunk számológépet, valutaátváltót és jól áttekinthető, heti- és havi nézetű naptárat is, melybe sajnos az egyes bejegyzésekhez a riasztáson kívül más egyebet nincs lehetőségünk beállítani. Az ébresztőóra már a V300, V525-ös típusok óta kikapcsolt állapotban képes működni, nincs ez másképp a V220-as esetében sem. A játékok és programok menüben három Java játékot tlaálnk alapból , melyek sorát vagy WAP-on, vagy pedig USB-n keresztül a MobilPhoneTools programmal tudjuk bővíteni. Ez előbbi 2.0-ás verziójú (Wap böngésző), melyet GPRS Class 10-es kapcsolaton keresztül tudunk használni és általa betekintést nyerni a mobil internet light oldalainak mélységeibe. Természetesen ha már Moto, akkor mp3 és polifónikus csengőhangok lejátszására is van lehetőségünk, melyek bővíthetőségét a viszonylag kicsi, 1,6 megabájtos memória korlátozza csak.
Utolsó előtti menüpontunk a már más Motorolákból ismerős IM (Instant Messaging - azonnali üzenetküldés) funkció, melynek segítségével GPRS kapcsolaton keresztül tudunk különböző üzenetküldő szerverekre bejelentkezni, és azokon keresztül kapscolatot tartani más mobilos, vagy éppen számítógép előtt ülő, internetező ismerőseinkkel (ICQ, Messenger, stb). A telefon testreszabhatóságát jellemző, tudunk háttérképet, színsémákat, hangokat, képernyővédőt állítgatni, a gyors hangerőváltáshoz a baloldalt lévő kis gombok segédkeznek, a hanghíváshoz, illetve a diktafon indításához pedig a készülék jobboldalán elhelyezkedő kis gomb áll rendelkezésünkre.
Multimédia
A telefon kamerájával jó minőségű képeket készíthetünk, melyek minőségét a kijelző korántsem adja vissza. A beépített digitális kamera 640 x 480, 320 x 240 és 160 x 120-as méretben képes képek felvételére, videókat sajnos nem tudunk rögzíteni vele. A készített képek különféle effektekkel tarkíthatók, van lehetőség automata felvételre is, melyre 5 és 10 másodperces késleltetési időt állíthatunk be. A képek mappában, nem meglepő módon, a gyártó által előretelepített képeket és GIF animációkat tekinthetjük meg, melyek mindegyike a készülék kijelzőjére és memóriájára lett optimalizálva. A jópofa, fiatalos tartalmak közül némelyik jelentősen feldobja készülékünket amennyiben háttérként alkalmazzuk.
A hangok mappában előre telepített mp3 csengőhangokat is találunk, melyeket mi kedvünk szerint bővíthetünk WAP-ról, vagy USB kábelen keresztül. Saját dallamok mixelésére a MotoMixer alkalmazással, vagy PC-ről az iMelody programmal van lehetőségünk. A multimédiás szolgáltatások között utolsóként szerepel a videók mappa, melyben WAP-ról letöltött, vagy MMS-ben kapott 3gp felvételeinket tárolhatjuk, amiket MMS-ben mi is tovább küldhetünk. A mozgóképek akadás-mentesen, folyamatosan jelennek meg a telefon kijelzőjén.
Vélemény
A Motorola V220 egy jól átgondolt és kidolgozott, alsókategóriás készülék, egytől egyig tartalmazva mindazon Motorola praktiákat és hibákat, melyeket már sokadszor volt szerencsénk említeni az amerikai gyártó modelljeinek kapcsán. A kijelző közepes minőségéért kárpótol minket a kategóriájában egyedülálló VGA kamera megléte, illetve az MP3 lejátszással felvértezett jó minőségű dinamikus hangzású hangszóró. A telefon áramellátását egy 600 mAh teljesítményű Li-Ion akkumulátor biztosítja, mely visszafogott használat mellett nagyjából 4 nap alatt merül le, a multimédiás funkciókat erőteljesebben feszegetvén azonban 2 nap alatt is megadhatja magát. Mi a V220-ast elsősorban fiataloknak ajánljuk.
Frekvencia: GSM 850/ 900/ 1800/ 1900 MHz / GPRS
Méret: 83,5 x 44 x 22,2 mm
Súly: 95 gramm
Kijelző: Külső: monokróm, inverz Belső: 65k szín, 128 x 128 px
Standard akkumulátor: 600 mAh Li-Ion
Leírásban szereplő készenléti/beszélgetési idő: 130-230 óra/ 4 -5 óra
Akkumulátor tapasztalat: 2-4 nap használattól függően
2004 szept 13
|