Mobil- fogalmak.
Crystal17 2004.08.21. 23:19
Szeretnk segteni egy kt fogalommal,hogy mindenki szmra rhetek legyenek ezek a tovbbiakban ha valamelyik cikkben hasznlnm.
3G A 3G a jvõ vezetk nlkli technolgiira vonatkoz ltalnos kifejezs.
ANALG A beszd tvitelnek egyszerû mdja. Az elsõ mobiltelefonos hlzatok analgok voltak. Ide tartozik pldul az AMPS, az NMT s az ETACS. Analg jelek: Pl. beszd kzben ltrejvõ levegõrezgsek (hullmok). Formjuk hasonlatos (analg) azzal a hatssal, amely ltrehozta õket. Vgtelen klnbzõ rtket vehetnek fel. A tvkzlsben az analg jeleknek hrom jellemzõje kiemelten fontos: az amplitd, a frekvencia s a fzis.
A8 Chipering Key Generating Algorithm - Titkostkulcs generl algoritmus
AB Access Burst - Hozzfrsi trs
ACC Analog Control Center - Analg irnyt kzpont
AGCH Access Grant Channel - Hozzfrs tovbbt csatorna
AMPS Advanced Mobile Phone System (Korszerû mobiltelefon-rendszer) Amerikban, a Tvol-Keleten s Kelet-Eurpban sokfel alkalmazott analg mobil szabvny. 800 megahertzen mûkdik.
ATM Asyncronous Transfer Mode (aszinkron tviteli md).A nagyteljestmnyû tvkzlsi jelek szlessv tvitelre kifejlesztett technolgia.
Broadcast Control Channel Adsirnyt csatorna
BSC Base Station Controller - Bzislloms irnyt
BSIC Base Station Identity Code - Bzislloms azonost kd
BSS Base Station Subsystem - Bzislloms alrendszer
BLUETOOTH vezetk nlkli technolgia leegyszerûsti a klnbzõ berendezsek kztti kommunikcit s szinkronizcit.
CCCH COMMON CONTROL CHANNELS - KZS JELZSCSATORNK A kontroll csatornk msodik nagy csoportjt a kzs jelzscsatornk alkotjk. Az a jellemzõjk, hogy ugyanazon a fizikai csatornn osztoznak, de a jelzsinformci csak egy mobilra vonatkozik.
CDMA (Code Division Multiple Access)
DCS Digital Cellural System - Digitlis cells rendszer. GSM 1800-knt is elterjedt az elnevezs. Hagyomnyos GSM technolgia 1800MHz-es frekvencin. Ktsvos (dual-band) kszlkekkel mind a 900, mind az 1800 MHz-es frekvenciasvon mûkdõ GSM hlzatok.
DES Data Encryption Standard - adattitkostsi szabvny, az USA vonatkoz szabvnya, melyet vilgszerte alkalmaznak.
DECT Digital European Cordless Telecommunications - Digitlis eurpai vezetk nlkli telekommunikci
DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing)
EMS (Enhanced Messaging Service) Kpek, animcik, dallamok, hangok kldse s fogadsa.
EDGE Az EDGE jelentõsen megnveli a GPRS adatsebessget (mintegy hromszorosra), gy jobb minõsg, gyorsabb szolgltatsok rhetõk el.
Frekvencia (850/900/1800) A 900-1800MHz automatikus vlts. Az 1900MHz-re kzzel kell tkapcsolni!
Gyorstrcszs A szmgombok hossz megnyomsval az elsõ 9 telefonszmot lehet felhvni. Mi magunk vlaszthatjuk ki ezt a 9 szmot. Clszerû a leggyakrabban hvott szmokat belltani.
GRPS General Packet Radio Service. az elsõ olyan adattviteli szabvny a GSM- hlzatokban, amely csak akkor hasznlja a hlzatot, amikor tnyleges adattovbbtst vgez. Maximlis tviteli sebessge 115 kbit/s.
Hangvezrls A bejvõ hvsok fogadsa ill. elutastsa, a hvs kezdemnyezse (rgzthetõ egy varzssz amelyet kimondva, gombnyoms nlkl kezdemnyezhetõ hangtrcszs), a profilok kivlasztsa, a hangjegyzet felvtelnek ill. lejtszsnak elindtsa hangparancsokkal is trtnhet.
HSCSD (nagy sebessgû ramkrkapcsolt adattvitel) ramkrkapcsolt technolgia a nagyobb tviteli sebessgek - akr 57 kbps - rdekben, elsõsorban GSM rendszerekben.
IMEI-szm International Mobile Equipment Identity number = nemzetkzi mobilkszlk-azonost szm. A kszlk htuljn s a jtllsi jegyen tallhat, 15 szmjegybõl ll szmsor.
IMX Integrated Multimedia eXchange, azaz integrlt multimdia-hlzat.
Java programnyelv, mely lehetõv teszi, hogy a tvolbl, rdijelek vagy ATM-ek tjn alkalmazsokat teleptsenek a zsebtelefonok chipkrtyira.
LAC Location Area Code - Krzethely kd
LAI Location Area Identity - Krzethely azonost
Lefedettsg Mobiltelefonos hlzat vagy rendszer fldrajzi hattvolsga.
LCD Liquid Crystal Display - folykony kristlyos kijelzõ
LPC-LTP- RPE Linear Predictive Coding -Long Term Prediction - Regular Pulse Excitation - a GSM rendszerben alkalmazott beszdkdolsi eljrs s kodek tipusa
MMS (Multimedia Messaing) segtsgvel hangokat s kpeket kombinlhatsz egymssal,teht kp,dia, s video fjlok kldst teszi lehetõv.
MSN Mechanical Serial Number - Mechanikus gyrtsi szm
MSRN Mobile Station Roaming Number - Mobil lloms barangol szm
MTP Message Transport Part Protocol - zenet tvitel rsz protokoll
Mobil adattovbbts (MDS - mobilkszlknket sszekapcsolhatjuk egy szmtgppel)
Mobil fax tovbbts (MFS - mobilkszlknket sszekapcsolhatjuk egy fax-szal)
MAP Mobile Application Part - Mobil rszalkalmazs
Mobil terminl fax (MTF - sajt telefonszmunkra faxot fogadhatunk, amelyet a legkzelebbi fax kszlkre brmikor lekrhetnk).
PCN Szemlyi kommunikcis hlzat
PCH Paging Channel - Lapoz csatorna
PIN Personal Identifier Number (Szemlyi azonost szm).
Prediktv szvegbevitel Az sms megrst segtõ szolgltats.A gyrtk beprogramoztak a telefonba tbb ezer szt,az sms rs gyorstsa rdekben. pl. egyszer megnyomva a 7-9-4-2 gombokat a szoftver felismeri a szt amit rni szeretnnk, jelen esetben 'S-Z-I-A' s beilleszti a szvegbe. Tbb alternatva esetn vlaszthatunk a felajnlott szavakbl.
PUK-kd Personal Unblocking Key = szemlyes blokkolsfelold kulcs. Ha egyms utn hromszor rossz PIN-kdot ad meg, akkor telefonkszlke hasznlhatatlann vlik, a SIM-krtya blokkoldik. Ekkor a PUK-kddal lehet a blokkolst feloldani s a telefont jra mûkdõkpess tenni.
PCM Pulse Coded Modulation - Impulzusba kdolt modulci
PCMCIA Personal Computer Memory Card International Association - PCMCIA egy nemzetkzileg szabvnyostott buszrendszer
Svszlessg A kommunikcis csatorna informcitovbbt kpessge. Analg ramkrk esetben ltalban Hertz-ben, mg digitlis ramkrk esetben a msodpercenknti bitszmban adjk meg.
Soros port Szmtgphez dokkol egysggel soros porton csatlakozhatunk
TDMA (idõosztsos tbbszrs hozzfrs)Rdijelek digitlis tvitelre szolgl technolgia pl. mobiltelefon s rdi-bzislloms kztt.
UMTS (univerzlis mobiltvkzlsi rendszer) Az ETSI szabvnyostott eurpai harmadik genercis mobiltelefon-szabvny neve.
VOIP (interneten keresztli hangtviteli protokoll)
WAP A Wireless Application Protocol angol kifejezs rvidtse, a mobilszolgltatk egy kezdetleges internet-elrst biztostanak, mely alkalmas pldul emailek kldsre-fogadsra, klnbzõ hrek olvassra stb. Hogy ezt tudjuk hasznlni, telefonunknak tudni kell ezt a szolgltatst.
WDM (hullmhossz-osztsos multiplexls) j technolgia, amely eltrõ hullmhosszokon optikai jeleket hasznl a szloptiks hlzat kapacitsnak nvelse rdekben, tbb szolgltats egyidejû kezelsre.
WLL (vezetk nlkli helyi hurok) A telefon vezetk nlkli sszekttetse a rgztett telefonhlzattal otthonunkban vagy az irodban.
WiFi rvid tv rdis sszekttets
|