• Mobilok : Motorola V525 Live! (képek a cikkben) |
Motorola V525 Live! (képek a cikkben)
Simon Péter 2004.08.21. 23:13
A gyártó V600-as készüléke után a Vodafone közremûködésével 2 hetet töltött szerkesztõségünkben a kissé meghízott, de tudásban még mindig világszínvonalat képviselõ szétnyitható amerikai készülék, a V525. Kezdem megkedvelni a kihajtható telefonokat.
Kézbe véve
A V600 butított, igénytelenebb verzióját vártam a V525-tõl, de ezúttal pozitívan kellett csalódnom a Motorola készülékeiben. A V525 azt leszámítva, hogy némileg szélesebb testvérénél, komolyabb fogyatékosságban nem szenved. A V525 114 grammos súlya magabiztos kisugárzást kölcsönöz a modellnek, az alumínium alkotóelemek pedig igazán igényes, komoly telefon benyomását keltik a felhasználóban. A telefon nem recseg, nem ropog, még hosszas ki- és becsukás után sem volt érezhetõ a szerkezet holtjátéka. A telefon dobozát kinyitva elénk tárul maga a V525, egy 700 mAh akkumulátor – 270 perc beszélgetési idõ, 170 óra készenlét jár hozzá -, egy töltõ, egy headset, egy CD-ROM, illetve egy vastag és egy kevésbé vastag leírás.
A telefon mivel csak a Vodafone kínálatában vásárolható meg, ne csodálkozzunk a már elõlapon ott virító piros lógón. Természetesen a Motorola „M” emblémája is helyett kapott ezen a féltekén, sõt, még a 4x-es digitális zoom funkcióval felszerelt VGA kamera is itt található, egy apró kis tükörrel egybekötve – önarckép készítéshez kivalló. A külsõ monokróm (és egyben inverz) kijelzõ tökéletesen ellátja a feladatát: csukott állapotban leolvashatjuk, ha éppen hívásunk érkezik, megtekinthetjük az akku, a térerõ és a GRPS állapotjelzõjét is. Felül találjuk az antennát, amelynek gumi borítása némileg kilóg az összképbõl, de legalább nem érheti külsõ behatás ezt a részt. Itt található továbbá a headset bemenet – amelyet egy apró gumibak véd -, és kedvenc nyakbavalónkat is itt fûzhetjük rá a V525-re. Jobb oldalt helyezkedik el a hangazonosító hívás funkciót aktivizáló méretes gomb, alul pedig a töltõ/adatkábel páros aljzatát találjuk. A készülék bal oldalán a diktafon és a hangerõ szabályzó – amely egyben felfogható profilváltó gombnak is – indítására alkalmas gombokat vélhetjük felfedezni. A V525 hátsó felén természetesen az akkufedõ alatt az akkumulátort és a SIM kártya foglalatot találjuk. Az akku nem lötyög, még kisebb ejtés hatására sem mozdul el a helyérõl, és a fedõ sem lötyög telefonálás közben. Apró gumi darab segít, hogy a készülékünket sík terepre helyezve ne is kerüljön le onnan friss kedvencünk. A V525 hangszórója is itt kapott helyett, a méretes eszköz megfelelõen hangos és tiszta audio élményt nyújt.
Szolgáltatások
A telefon külsõ kijelzõje a V300-hoz hasonlóan kék háttérvilágítással ejti ámulatba a felhasználókat. A CLI technológiával készült kijelzõ 96 x 32 pixeles, így nem fogunk videókat streaming-elve letölteni és megtekinteni rajta keresztül, de a térerõt, az akku töltöttséget és a pontos idõt biztosan meg fogjuk tudni, ha ránézünk, sõt még az aktuális profilt is váltogathatjuk csukott állapotban. Ha hívásunk érkezik a külsõ kijelzõn megjelenik a hívófél telefonszáma és neve, de természetesen hívókép nem – az csak a belsõ kijelzõn tûnik föl. A telefont kinyitva elénk tárul a 65 ezer szín megjelenítésére képes TFT kijelzõ, amely 176 x 220 pixeles felbontásával a mai mezõny egyik legjobb darabja – a V300/V600-ban már találkozhattunk vele. A kijelzõ képe valóban életre kelti a színeket, éles, élethû, egyszóval élvezet használni. A V525 képernyõjén általunk meghatározott háttereket, színsémákat és képernyõvédõket is csodálhatunk. A kijelzõ felsõ állapotsorában az akku töltöttséget és a térerõ állapotát figyelhetjük meg, alul pedig az Üzenetek és a Vodafone Live! szolgáltatásokat érhetjük el a funkció gombok segítségével.
A Motorola V525 gombsora nem fog különösebb meglepetést okozni: felül 2 funkciógombbal tehetjük könnyebbé a telefon használatát, alattuk pedig a hívás fogadó/elutasító gombokat találjuk. A felsorolt gombok között helyezkedik el a 4 irányú navigációs eszköz, amelynek közepén az enterként funkcionáló középsõ gombot találjuk. A numerikus gombok elég nagyok a könnyed felhasználáshoz, pontosak, nyomóerejük remekül el lett találva – soha rosszabbat.
A telefon menürendszere a Vodafone Live! telefonokban már jól megszokott 3 x 3 ikonos elrendezésû, igazán nagy meglepetést nem fog okozni senkinek – egyértelmû és áttekinthetõ. A V525 telefonkönyve több mint 1000 bejegyzés tárolására alkalmas, ezekhez egyeként több telefonszámot, adatot, fotót és csengõhangot rendelhetünk egyenként. A készülék kezeli a Hívócsoportokat is, ezekbõl korlátlan mennyiségût hozhatunk létre. A V525 rendelkezik Diktafonnal, kihangosíts funkcióval, Hangparancsokat és Hanghívásokat is definiálhatunk a készülékben.
A mai divatirányzatoknak megfelelõen a V525-el SMS/EMS/MMS küldésre, illetve fogadásra is lehetõségünk nyílik. A Motorola készülékekben már megszokott iTAP segítségével vihetünk be gyorsabban és kényelmesebben szövegeket a telefonba. Egy szöveges üzenet hossza maximum 450 karakter lehet. A V525 legnagyobb hiányossága sajnos az üzenetkezelésnél merült fel, ugyanis nem rendelkezik saját üzenetmemóriával, így a saját SIM kártyánkon vagyunk kénytelenek az üzeneteket tárolni. Az MMS-eket hanggal, képpel és szöveggel színesíthetjük, sõt még hangjegyzetet is tartalmazhatnak.
Multimédia
A Motorola V525 egyik legkiemelkedõbb eszköze a beépített VGA kamera, amellyel 640 x 480 pixelméretû képeket készíthetünk. A kamera keresõje kis késéssel követi az éppen elõtte zajló eseményeket, éjszakai módban pedig kifejezetten szaggat a kép. Az elkészült fotókon ebbõl nem sokat észlelünk. Érdemes az élességen, a fényerõn és a 4x-es zoom-on is állítgatni – bár ez utóbbi biztosan minõségromláshoz vezet – így szabva testre a nekünk tetszõ beállításokat. A fényerõt és a zoom funkciókat a navigációs gombbal állíthatjuk ha a kamera be van kapcsolva. Három felbontás közül lehet egyébként választani, melyek közül a legkisebb 160x120, a középsõ 320x240, a legmagasabb pedig 640x480 képpontot jelent. A kamerától jobbra egy kör alakú tükröt is találhatunk, ami némi segítséget nyújt az önarcképek elkészítésekor.
A telefonban elõre telepített polifonikus csengõhangok egész sorával találkozhatunk, de újabbakat is letölthetünk a Vodafone WAP oldaláról. A V525 mpr3 és WAV állományokat is képes lejátszani, 22 Khz-es, 24 csatornás csengõhangokat használhatunk fel. A készülék hangereje és hangminõsége az átlagnál jobbnak mondható.
Adatkommunikáció
A V525 kategóriáját meghazudtolva tartalmazza azokat a kommunikációs lehetõségeket, amelyeket ebben az árszegmensben ma még ritkán fedezünk föl. A Bluetooth szolgáltatás kapcsán a legtöbb telefon esetében szomorúan kell közölnöm, hogy már megint kimaradt az éppen tesztelt telefonból, szerencsére ez az amerikai gyártó középkategóriás modellje setében nincs így. A V525 gyorsan, fennakadás nélkül kapcsolódik más eszközökhöz, könnyedén lehet vele küldeni/fogadni multimédiás anyagokat. Az Infra port hiánya már sokkal inkább koncepcionális kérdés, ugyanis ha azt nézzük, hogy egy elavult technológiáról van szó a távolmaradás érthetõ. Kérdés, hogy mi lesz azokkal a készülékkel, amelyek Bluetooth-al, de Infrával annál inkább rendelkeznek. Ilyenkor a V525 adatkommunikációja súlyos problémákba ütközik, mivel a fentebb említett Bluetooth még nem alapkövetelmény más gyártók modelljeiben, mint ahogy azt a Motorola (és többek között én is) szeretném. Igazán nem lett volna nagy luxus egy apró Infra port-tal megfûszerezni a V525-öt, igaz a V600 esetében is hasonló gubancok jöttek elõ.
A GPRS Class 10 segítségével gyorsan küldhetünk/fogadhatunk adatokat más készülékekrõl, illetve a mobil világhálóról, vagyis a WAP-ról. A WAP 2.0 böngészõ szinte mindenfajta mobilon elérhetõ tartalmat képes megjeleníteni, így az xHTML oldalakat, a HTTP 1.1 siteokat, sõt még a cookie-k kezelésére is alkalmas. Egy ilyen modern és sokrétû készülékbõl az E-mail funkció sem hiányozhat: SMTP, POP3, IMAP4 a támogatott technológiák listája.
Összegzés
A Motorola termékében ezúttal se kellett csalódnom, sõt a Vodafone Live! software-el is kezdek megbarátkozni. A V525 remek választás lehet mindenkinek, aki egy kamerás, MMS képes és színes kijelzõs telefonnal szeretne gazdagabb lenni. Ár/érték aránya teszi igazán nagy slágerré ezt a készüléket. Az akkumulátoron ezúttal is lehetett volna még egy kicsit fejleszteni, ugyanis aktív használat mellett 2 nap alatt le lehet meríteni a telefont.
|