Egy új N-Gane tello,N-Gane QD
Janus 2004.08.21. 18:17
Leteszteltük, megszerettük és megsirattuk az új N-Gage-et, mely most új és javított formában került a kezünkbe, viszont kellemes és fontos extrák kimaradtak belőle. Az új játékfon, most tisztán a játékokra lett kihegyezve, és már nem egy mindent tudó társként került a boltokba, hiszen a rádió és mp3 lejátszó kimaradt.
Okos és dizájnos külső
A QD tervezésénél láthatóan tanultak a finn formatervezők hibáikból és az elődnél még hiányolt, vagy nehezményezett formai hibákat ügyesen megoldották. Így most már egy kompaktabb de picivel nehezebb készülék került gyártásra. Az új N-Gage jó 16mm-rel lett rövidebb és csak 6 grammal súlyosabb (már ha 143 gramm esetén lehet egyáltalán súlyról beszélni). A készüléket egy gumi borítás övezi körbe, amely az ütődések elnyelését hivatott szolgálni. Ebbe a lökhárítóba van a be- és kikapcsoló gomb integrálva, és ide lehet a beakasztani a nyakbanhordó zsinórját is. A fülhalgató és a töltő csatlakozóját csakúgy mint az MMC kártya helyét egy egy gumi fedél borítja és védi a portól. Örömmel konstatáltuk, hogy az elődnél sokszor nehezményezett memóriakártya már nem igényli az akkumulátor eltávolítását, és a játékcsere bekapcsolt állapotban is elvégezhető. Pozitívumnak számít az is hogy nem kell most már a készüléket, mint egy "elefántfület" tartani, ha telefonálni szeretnénk vele. A finn tervezők ugyanis rájöttek, hogy ez egyrészt kényelmetlen, másrészt hülyén néz ki. Így került a hangszóró a gombok fölé, a mikrofon pedig a gumírozás alá. Szintén újítás, hogy megszűnt az ötirányú navigációs gomb, és ezt egy kellemes méretű, négy irányú gomb meg egy megerősítő gomb váltotta fel. Ezek alatt talált helyet a már ismert Nokia menügomb, a felvevőgomb és az egyik kezelőgomb. A képernyő másik oldalán találhatók a számozott gombok, és a kezeléshez szükséges törlő-, hívásmegszakító-és írásmód váltó gomb. Sajnálattal vettük észre, hogy a gombok egyrész picit intuitívan lettek elrendezve, másrészt néhol picik, harmadrészt viszont kifejezetten lötyögnek. A telefon hátoldalán található az akkumulátor fedél ami bombabiztosan látja el funkcióját és csak akkor mozdul ha akarjuk.
Javított képernyő
Mint azt már több Nokia típustól megszokhattuk, a képernyő a készülék közepén talált helyet. A játékokat és egyéb műveleteket egy 176x208 képpontos és 4096 szín megjelenítésére képes kijelzőn élvezhetjük. Felmerült bennünk viszont a kérdés, hogy ezen a téren miért nem fejlesztett a finn gyártó, főként ha abból indulunk ki, hogy lehetett volna 65.536 színű is és a QD a játék vizuális élményére lett kihegyezve. Az elődjéhez képest viszont sikerült a fényerőn és a kontraszton is javítani, ami napfény esetén is használhatóvá teszi készüléket.
A QD belső élete
Alapból az N-Gage QD 3,4 megabyte memóriával rendelkezik, ami ugyan nem sok, de az alapvető applikációk bőven elférnek rajta. Emellé egy akár 256 megabyte-os MMC kártyát is becsúsztathatunk a gépbe, amivel viszont már mindennek tudunk helyet biztosítani. Picit furcsáltuk, hogy az előzetes pletykákkal ellentétben nem tettek bele kamerát, ami lássuk be most már majdnem kötelező művelet, viszont a Nokia 9500-as üzleti telefonba beletervezték. Szerintünk itt egy kicsit összekeverték a célcsoportok igényeit a tervezők, hiszen a kamerát a játékos ifjúság talán jobban igényli, mint a vezető menedzser. A hangok szintjén is lehetett volna magasabb szintű technológiát alkalmazni, de csak egy 16 szólamú midi kezelőt rejtettek a készülékbe, és az egész egy picit fémesen cseng. Ezzel ellentétben a wav fájlokból átkonvertált hangfájlok kimondottan jól szólak és ezzel visszabillentik a mérleget egálba. Nálunk a QD 900 és 1800 Mhz-es kompatibilitással kerül a piacra és támogatja a GPRS és HSCSD adatátvitelt is. Infraportot sajnos hiába keresünk rajta, ami alapból nem lenne gond hiszen a Bluetooth hibátlanul működik, de a piacon található készülékek még egy jelentős része nem rendelkezik ilyennel. Mindemellett a Bluetooth nem képes helyettesíteni a hiányzó adatkábelt. A Series 60 platformnak köszönhetően a telefon a szokásos üzenetfunkciók mellett az e-mail protokollokat, mint az IMAP4, SMTP és POP3, hibátlanul kezeli. A határidőnapló, csakúgy mint a teendők listája és a jegyzettömb is, a Nokiától megszokott hibátlansággal működik. Ezek a jó pontok természetesen nem ellensújozzák a rádió és az mp3 lejátszó hiányát, amit mindannyian nagy hiányosságnak tartunk. Ahogy a készülék sem felel meg a szokott formáknak, úgy a Nokia a menüben is megpróbált eltérni a szabványoktól, és átalakította az ikonokat. Ezek a QD színvilágának megfelelően egy 3 dimenziós narancssárga üveg dizájnban tárulnak elénk. Itt leginkább aszínek hiánya nehezíti meg a tájékozódást, mert az ikonok nehezen megkülönböztethetőek.
Komplett játékgép
Ugyan a műveletek és játékok nagy részét a Series60-as platform eligazgatja, a Nokia, nagy örömünkre, integrált egy Java 2.0-ás motort is a készülékbe, amivel wapról letöltött játékokat is játszhatunk. Egyébként a játékok jól és pörgősen jjátszhatók, és a méretükhöz képest a betöltési idő sem hosszú. Az operációs rendszernek és a multitasking képességnek köszönhetően pedig minden játék azonnal megszakítható és egy későbbi időpontban folytatható. A játék élményét és sebességét még az elődjéből ismert 3D processzor is megturbózza. A Bluetooth kapcsolatnak köszönhetően több játékot is játszhatunk közösen vezeték nélkül (maximum nyolcan), mint például a Marcel Desailly's Pro Soccer-t is. Érdekesség ezen felül az N-Gage Arena nevezetű exkluzív online szolgáltatás, amelyen nyilvánosságra hozhatjuk legjobb eredményeinket, chatelhetünk, fórumokat indíthatunk, portálnak használhatunk, sőt egyes játékokat online is játszhatunk. Sajnos a gyártó nem mellékel játékot a készülékhez, és a játékonkénti 40 euró (9000 Ft) egy kicsit erős.
8 óra játék…
A készülék belsejébe rejtett antenna, kiválló vételt biztosít a telefonálás közben, és a beszélgető partnert nemcsak zajmentesen de kristály tisztán lehet hallani. Kár, hogy ennek az a feltétele, hogy a hangszóró miliméter pontosan tapadjon a fülünkhöz, különben a beszélgetés minősége drasztikusan romlik. Ezen két féle képpen lehet segíteni, vagy csatlakoztatjuk az alapcsomagban található sztereó fülhalgató készletet, vagy pedig az integrált kihangosítót használjuk. Ez utóbbi akár akusztikai szempontból, akár a hangerő szempontjából is kifogástalan.
Teljeskörű igénybevétel esetén, ez nálunk a megállás nélküli játékot jelentette, körülbelül 8 órára kapacitálható a akkumulátor, ami egy ekkora képernyő mellett és egy ilyen hangszóró esetén, kimondottan jó teljesítmény. A gyártó által megadott értékekezzel ellentétben sajnos köszönőviszonyban sincsenek a valósággal, hiszen a Nokia 250 óra készenlétre hivatkozik, míg mi tesztelés közben általában 100-120 órányit tudtunk kihozni az akkumulátorból. Abban az esetben, ha valaki lemond a játék élvezetéről ez az élettartam a képernyő energiatakarékságúvá tételével meghosszabbítható.
Vélemény
Véleményünk szerint, a Nokia helyesen ítélte meg az előző N-Gage hibáit, és ezeket láthatóan korrigálta is. Azt már problémának tartjuk, hogy olyan dolgokat is korrigált amelyek szeretre méltóak és kellemesek voltak. Itt elsősorban a zene halgatási funkciókra gondolunk. Egyébként egy kényelmesen kezelhető, technikailag jól felszerelt és jó képességű készülék az N-Gage QD, bár már inkább nevezhető telefonálásra is alkalmas játékkonzolnak, mint fordítva.
MŰSZAKI ADATOK
|
| Frekvencia: GSM 900/1800 MHz /GPRS
Méret: 118 x 68 x 22 mm
Súly: 143 gramm
Kijelző: 4096 szín, 176 x 208 pixel
Standard akkumulátor: 1070 mAh Li-Ion
Leírásban szereplő készenléti/beszélgetési idő: 11 nap/ 5 óra
Akkumulátor tapasztalat: játékkal 8 órát bír, normális, visszafogott használat mellett azonban 3 napot is kibír egy feltöltéssel
Összesen: 4
2004 július 27
|