Sharp GX15
Somez 2004.08.21. 18:00
Már a megjelenéskor tudtuk, hogy örömmel látunk neki egy Sharp tesztelésének, akármilyen legyen is az. Nos, nem csalódtunk, pár apróságtól eltekintve egy nagyszerű telefont ismertünk meg a GX15-ös típusszámú japán készülék személyében.
Mint már oly sokszor megszokhattuk a japán gyártótól, ez a mobil is a Vodafone számára készült. Érzésünk szerint a gyártó szeretett volna egy középkategóriás, olcsó, ám minőségi készüléket piacra dobni a meglévőik mellé. Nos, jelenlegi ára a Vodafone kínálatában Vitamax csomagban 39.990 forint, előfizetéssel pedig 14.990. Ez még az az összeg amit a legtöbb fiatal hajlandó áldozni egy mobiltelefonra. Higgyétek el... megéri!
A külső…
A készülék mind színeiben, mind kialakításában elegáns. Billentyűzete egyértelműen a Sony Ericsson T610-es ergonómiáját juttatja eszünkbe. Ezüstös színeivel és puha anyagával az olcsóság érzetét kelti, ráadásul a gombok SMS írásnál sem könnyítik meg túlzottan életünket. Az ötirányú navigációs gomb tökéletesen használható, csakúgy mint a mellette elhelyezkedő felvesz-letesz és a két funkciógomb. Sajnos erre a készülékre is igaz, hogy billentyűzetét nem éppen a vastagujjúak számára tervezték, a gombok közepes minőségéért cserébe kárpótol minket a nagy méretű és rendkívül telt színekkel megáldott 120 x 160 pixel felbontású 65ezer színű kijelző. Apróság ugyan, de hosszútávú használat esetén nem elhanyagolandó tény, hogy a készülék ablaka nincs besüllyesztve, ezért nagyon könnyen karcolódik. A telefon oldalán egy fekete csík fut végig, mely remekül harmonizál a készülék ezüst alapszínével, a szintén ezüstszínű exponáló gombbal és az infra porttal mely közvetlen a hangszóró felett helyezkedik el. Kicsit közelebbről szemügyre véve ezt a fekete csíkot, megtaláljuk a nyakba akasztónak kialakított alkalmatosságot, a headset és a töltő csatlakozóját is. Mindkét aljzatot fekete dugó véd, melyek közül a töltőét rendkívül könnyen, a fülesét pedig - köszönhetően a masszív kialakításnak - már nehezebben veszíthetjük el. Nem esett még szó a GX15 hátoldaláról, itt találjuk a VGA kamerát mely 4x-es digitális zoommal rendelkezik, illetve a tőle balra lévő tükröt mely akkor tesz jó szolgálatot, ha saját magunkat fotózzuk. A kamera jobb oldalán lévő szürke műanyag dugó pedig az autós szet csatlakozóját védi meg a különböző szennyeződésektől.
… és ami mögötte van
Súlyra és méretre alapján egy könnyű, ideális méretű mobilt tartunk a kezünkben. Figyelemreméltó apróság, hogy a tervezők egy kis benyomható pöcökkel igyekeztek megkönnyíteni a SIM be- illetve kihelyezését, így nem kell karmokat növesztenünk a művelethez mint egyes Sony Ericsson modellek esetében. Bekapcsolva a telefont rövidebb muzsika kíséretével a Vodafone animációja köszönti a tulajt. Rögtön feltűnik a hangszóró magas hangereje és tiszta hangja, illetve a gyors szoftver. Megnyomva a navigációs gomb közepét, máris a 3x3 ikonos, live!-os menüben találjuk magunkat.
A menü
Első menüpontunk a Java játékok. Itt tudjuk kezelni a már feltelepített játékainkat és alkalmazásainkat, illetve újak letöltésére is itt nyílik lehetőségünk. Gyárilag három játék van feltelepítve. Az Invadert és az Arkanoidot úgy gondoljuk nem kell részletezni, viszont mindenképp sajnálatos hogy csak a demo verziójuk került ide be. Ez gyakorlatilag annyit jelent, hogy 1-2 perc játék után vagy letöltjük a teljes verziót a Voda Live!-ról, vagy a játék kilép. A harmadik játék már teljes verziós és a Trance Pinball nevet viseli, meg kell hogy mondjuk, nem nagyon láttunk még ilyen igényes és jól kezelhető játékot. Ráadásul nagyszerűen kihasználja mind a hangszóró mind a regzőmotor adottságait. A Java motorról annyit érdemes megemlíteni, hogy a MIDP 2.0-ás verzióját kapta, és a sebességére sem lehet panaszunk.Következő menüpontunk a sorban a Vodafone live!, itt érhetjük el a szolgáltató saját Wapos portálrendszerét, melyen keresztül játékokat csengőhangokat és háttereket tölthetünk le, de olvashatunk hírekről és megannyi érdekességről is.
Harmadik menü az alkalmazások menü. Itt bújik meg a számológép és valuta átváltó program, az ébresztő funkció, ahol is több ébresztést több napra is beállíthatunk egyszerre. Külön jó pont, hogy a telefon kikapcsolt állapotban is ébreszt.
Az üzenetek menüben tudjuk megírni szöveges és multimédiás üzeneteinket, de itt érhetjük el a Vodafone Mail és a Messenger szolgáltatásokat is. Mint már korábban említettem az SMS írása kissé nehézkes, a gombok egy kicsit közel vannak egymáshoz, ráadásul a szoftver pont ezen az egyetlen helyen késik is. Valamelyest javít a dolgon a magyar nyelvű T9-es szótár, melynek használatát bárki könnyen elsajátíthatja. Amilyen nehéz SMS-t, olyan könnyű MMS-t készíteni a telefonnal. Gyakorlatilag fél perc alatt össze lehet dobni több slide-ból álló multimédiás üzeneteket, melyekhez videót, hangot és képet is csatolhatunk egyszerre.A középső menüpont mi más lenne mint a fényképezőgép. Már fentebb szó volt a VGA kameráról illetve a 4x-es digitális zoom funkcióról. Nos korán sem olyan jó a helyzet, mint a többi Sharp modell esetében. Kereső módban a kép könnyen elcsúszik, ráadásul több másodpercet kell várni az exponálás után a tényleges eltárolásra. A digitális zoom sem az igazi, mivel a legkisebb felbontáson képes csak 4x-es nagyításra, közepes felbontáson csak 1x-es, míg a legnagyobb felbontáson nem is működik ez a funkció. Tudunk viszont videót készíteni melyek mérete egyenként maximum 100KB lehet, viszont korrekt minőségben és gyorsasággal, jó hanggal játszhatók vissza. Külön örültünk azoknak a plusz szolgáltatásoknak melyekkel a képeket lehet manipulálni. Csinálhatunk művészi fotókat a különböző hatásokkal, bajszot ragaszthatunk a cimboránk orra alá, de akár keretekkel és egyéb okosságokkal is megbolondíthatjuk. Szintén hasznos dolog az időzítő funkció, mely hangos és egyre gyakrabban ismétlődő csipogással jelzi az exponálásig hátralévő időt. Hangos videókat egyenként 15 másodperc hosszúságban tudunk felvenni, melyeket a hagyományokhoz hűen 3gp formátumban tárol a telefon.
Következik a hatodik menü, a saját tételek. Ebben a menübe kerültek azok a dolgok melyeket a leggyakrabban fogunk használni. Itt böngészhetjük a képeinket, videóinkat és hangjainkat egyaránt, de itt kaptak helyet a könyvjelző és memóriaállapot funkciók is. Ez utóbbi a készülék 1.8MB-os belső memóriájából kategorizálva, százalékosan mutatja lefoglalt memóriát, de alul kilobyte-ban is jelzi az összes elfoglalt, illetve szabad területet.
Hetedik a sorban a naptár alkalmazás, mely szerencsére sokkal kezelhetőbb mint a GX30-as testvérében lévő, bár azért még mindig van mit fejlődnie. Az egyes napokhoz rendelhetünk megbeszélést, nap eseményeit és évfordulót is, de ezek közül csak a megbeszéléshez rendelhető riasztás.
Az utolsó előtti menüpont a híváskezelő névre hallgat. Kicsit kavarodnak a dolgok, ugyanis itt érhetjük el a telefonkönyvet és a hívásnaplót egyaránt. Ugyanakkor ebben a menüben kapott helyet a hívásidő-mérő és az adatszámláló is. A telefonkönyv valószínűleg minden igényt kielégít, mivel bejegyzésenként 10 különböző adatot tárolhatunk el ráadásul lehetőség van - teljes kijelzőn megjelenő - kép és csengőhang hozzárendeléséhez is.
Utolsó a sorban a beállítások menüpont. Azt hiszem semmi újat nem árulunk el azzal, hogy itt van lehetőségünk testre szabni a készülékünk különböző részeit, és módosítani a beállításait. Két almenüre érdemes komolyabban kitérni, az egyik a hang, a másik a kapcsolatok menü. Nagyon jól döntött a gyártó (illetve vele egyetemben a szolgáltató) amikor sem a Bluetooth sem az infra kapcsolatot nem butította le a GX15-ösben. Mondhatjuk úgy is, hogy imánk meghallgattatott.Hiányosságok
Nincs rá lehetőség, hogy egy időben legyen aktív az infra és a Bluetooth. Ha valamelyik be van kapcsolva akkor addig nem tudjuk a másikat használni, míg társát nem inaktiváltuk. Próbaképp Nokia 3650-essel küldözgettünk ide-oda képeket és csengőhangokat. Nos a GX15-ről mind infrán mind Bluetooth-on gond nélkül lehet küldeni képet hangot és Vcardot is egyaránt. Viszont küldéskor sem a Nokia 3650 sem a 6600-ás nem látta a GX15-öt Bluetoothon keresztül, habár párosítani lehetett őket. Szép dolgok ezek, csak sajnos nem értjük az okát (reméljük, hogy szoftverfrissítéssel orvosolható). Infrán zökkenőmentesen ment a kommunikáció, egy dolgot kivéve. Megpróbáltuk csengőhang tesztelési okokból kifolyólag átküldeni a No Doubt Don't Speak című számát, mely majdnem 60KB volt. Sajnos ekkora méretet infrán már nem tudott fogadni. Kicsit kipihenve fáradalmainkat úgy gondoltuk, hogy meghallgatjuk a csengőhangokat. Sajnos itt is csalódnunk kellett, hiába a 40 szólamú dallamok, a gyárilag beépített hangok közül egyik sem ütötte meg azt a mércét hogy csengőhangként is felhasználjuk. Emellett kipróbáltuk pár zeneszám csengőhangos változatát, de ezek sem éppen úgy szóltak ahogy kellett volna, úgyhogy maradt nekünk a Vodafone live!-ról letölthető audiotartalom.
Végszó
Egy nagyszerű készüléket ismertünk meg a GX15 személyében. Az alapcsomagban kapunk egy CD-t is a számítógéppel való szinkronizáshoz, ez mindenképp pozitív. A telefon egyetlen vetélytársa talán a Sagem myV-55 lehet, mely árban alá ígér a japán modellnek, azonban hiányzik belőle a Bluetooth és kijelzőbeli képességeiben is alulmúlja a japánt. Az akkumulátor egy feltöltéssel nekünk 3-4 napot bírt, használattól függően. Talán a hölgyek számára inkább való ez a mobil mint egy markáns férfi kézbe, ám ezen az áron ilyen jó készüléket nehezen találni ma akárkinek is.
Műszaki adatok:
MŰSZAKI ADATOK
|
| Frekvencia: GSM 900/1800/1900 Mhz /GPRS
Méret: 105 x 45 x 18 mm
Súly: 90 gramm
Kijelző: 65k szín, 120 x 160 pixel
Standard akkumulátor: 780 mAh Li-Ion
Leírásban szereplő készenléti/beszélgetési idő: 230 óra /3,5 óra
Akkumulátor tapasztalat: 3-4 nap használattól függően
Ár:
Vodafon:
-
előfizetéssel: 14.990
-
csomagban: 39.990
Összesen: 5
2004 július 23
|